www.maripirotechnika.prv.pl
       Strona główna
       Co i gdzie kupię
       Gwiazdki
       Kapiszony
       Lonty
       Mieszaniny
       Petardy
       Rakietki
       BHP
             

               Reklamy

 
 
  Pelne Wersje Gier,Darmowe Filmy,Forum,Czat=Wszystko Za FREE
 
    Proch fotobłyskowy

            

Mieszaniny fotobłyskowe (w skrócie FB lub też FotoBłyski) to mieszanki mające na celu wytworzenie krótkiego, możliwe "najmocniejszego" błysku. Trudno jest znaleźć dokładną granicę, która rozróżniałaby mieszaniny fotobłyskowe od np. mieszanin oświetleniowych lub też termitów np. mieszanina azotanu baru z magnezem jest przez wielu uznawana z FB, mimo że można ją również zliczyć do mieszanin oświetlających. Mieszaniny FB możemy podzielić na takie, które wytwarzają gazy przez co możemy używać je np. w petardach, oraz takie mieszaniny, które gazów nie wytwarzają. Nieznaczny to jednak że są całkiem bezużyteczne np. FB #5, po sprasowaniu (nie ubiciu !) może nam posłużyć jako mieszanka do flar białych. Mieszanki te możemy również używać do stroboskopów (flar błyskających) oraz jako tzw. primery (mieszanki podpałowe) - primerów używamy do odpalania mieszanin o wysokich temperaturach zapłonu np. termitów. O mieszaninach wytwarzających gazy napiszę w przyszłości.
Teraz zajmiemy się mieszaninami nie wytwarzającymi gazów. Opiszę tu parę prostych mieszanin FB opierający się na dwóch popularnych utleniaczach - nadmanganianie potasu (KMnO4) oraz chloranie potasu (KClO3). Jako utleniaczy nie brałem pod uwagę tlenków metali ani większości azotanów, ponieważ trzy z czterech używanych w pirotechnice azotanów (potasu, baru, strontu i sodu) to związki barwiące płomień, więc moglibyśmy zaliczyć je do mieszanin oświetlających, oraz mało kto je posiada. Nie brałem również pod uwagę tlenków metali, ponieważ są stosowane jeszcze rzadziej niż azotany, można by je zaliczać do termitów. Mieszanina azotanu potasu i magnezu nie znalazła się w zestawieniu ponieważ jest czasami stosowana do napędzania rakiet i nieco nie pasowałaby do pozostałych mieszanin.
Jak było wcześniej wspomniane mieszaniny FB mają wytwarzać "mocny błysk". Efekt ten uzyskujemy przez użycie (jako reduktorów) w mieszaninie proszków/pyłków metali np. magnezu, glinu lub cynku. W pirotechnice amatorskiej cynk jest rzadko stosowany, więc również nie znalazł się w zestawieniu. Oto tabela przedstawiająca składy poszczególnych mieszanin FB (ich właściwości opisano poniżej):

 

.

KMNO4

KClO3

Mg

Al

FB #1

50%

-

50%

-

FB #2

72%

-

28%

-

FB #3

86%

-

-

14%

FB #4

-

69%

-

31%

FB #5

-

63%

37%

-

 

Uwaga! Jak można łatwo zauważyć, podany jest bardzo dokładny skład mieszanek. W razie problemów z odważaniem, możemy zaokrąglać proporcje składników "do pięciu" np. 31 % Al + 69% KClO3 zaokrąglamy do 30% Al + 70 KClO3. Zmiany w składzie mieszanki nie będą odczuwalne podczas spalania mieszanki. W razie problemów z zapalaniem (FB #5 nie zapala się od lontu Visco!), mieszanki możemy podsypać odrobiną prochu czarnego, Który to spalając się zapali mieszankę.

FB #1 *** Mieszanina znalazła się w zestawieniu ze względu na to że jest bardzo popularna... co jednak nie znaczy że dobra. Mieszanina spala się szybko jasnym płomieniem, jednak jest mniej efektowna od FB #2. Najlepiej zamiast tej mieszanki robić FB #2, który jest tańszy i lepszy. Reakcja zachodząca w czasie spalania jest bardzo podobna do tej w FB #2.

FB #2 *** Mieszanina spala się z największą prędkością, z trzech testowanych. Spala się bardzo jasno. Płomień ma barwę miedzy białą a lekko czerwoną. Trudno dokładnie sprecyzować jaka reakcja zachodzi w czasie spalania danej mieszanki. Na pewno magnez zareaguje z nadmanganianem potasu według tej reakcji: 2KMnO4 + 3Mg ---> K2O + 2MnO2 + 3MgO. Powstały tlenek manganu (MNO2) może przereagować z dodatkowym magnezem, przyczym przebieg reakcji zależy od powstałej temperatury. Może ona przebiegać tak: MnO2 + 2Mg ---> Mn + 2MgO, jednak możliwa jest również reakcja: MnO2 + Mg ---> MnO + MgO.

FB #3 *** Mieszanina nie testowana ze względu na brak pyłu glinowego, jednak z pewnością działa. Podczas spalania zachodzi reakcja podobna do dwóch poprzednich, z tą też różnicą, że zamiast tlenku magnezu (MgO) powstaje nam tlenek glinu (Al2O3).

FB #4 *** Mieszanina, podobnie jak powyższa, nie testowana ze względu na brak pyłu glinowego, jednak również z pewnością działa. Podczas spalania mieszanki zachodzi reakcja: KClO3 + 2 Al ---> KCl + Al2O3 Chloran potasu "oddziela od siebie" cały tlen, w którym to spala się glin. Produkty spalania to głównie chlorek potasu (KCl) oraz tlenek glinu (Al2O3).

FB #5 *** Mieszanka spala się najjaśniejszym (z testowanych mieszanin) płomieniem, paląc się zarazem dłużej niż FB #1 i FB #2. Sprasowana (nie ubijać!) może być przydatna do wszelkich flar spalających się na biało. Podczas spalania mieszanki zachodzi reakcja podobna do tej w FB #4: KClO3 + 3Mg ---> KCl + 3MgO. Różni się tym że zamiast tlenku glinu powstaje tlenek magnezu (MgO).

Produkcja
Otrzymanie wybranej przez nas mieszaniny, sprowadza się do dokładnego zmieszania składników, ewentualnie roztarcia kryształków nadmanganianu potasu, bądź też grudek chloranu potasu. Bryłki chloranu potasu lub też kryształki nadmanganianu potasu rozcieramy przed zmieszaniem ich z magnezem! Kategorycznie zarbonione jest ucieranie mieszanki gdy składniki są razem, bądź też używanie metalowych mieszadeł! Mieszaniny fotobłyskowe są wrażliwe na tarcie i uderzenia. W wypadku ucierania, mieszanina może się zapalić, powodując poważne poparzenia na naszym ciele! Z tego też powodu, podczas produkcji mieszaniny FB, powinniśmy mieć na twarzy maskę (np. od szlifierki), bądź też gogle (mogą być narciarskie). Ręce wypadałoby okryć rękawicami np. budowlanymi.

Uwagi:
*** Kategorycznie zabronione jest odpalanie "od zapałki" ilości FB większych niż 3 gram ! Jeżeli nie posiadamy lontu, to np. wysypujemy nasz FB na papier toaletowy i ten podpalamy.
*** Podczas pierwszego odpalania danej mieszanki FB w nocy należy, zachować umiar i nie odpalać ilości większych niż 10 gram. Może się to wydawać śmieszne, ale ta ilośc pozwala nam bezpiecznie oszacować "moc" danej mieszanki.
*** Odpalanie bardzo dużych ilości FB po ciemku może spowodować uszkodzenie wzroku.
*** Mieszanin FB o podanych składach nie należy przechowywać dłużej niż 3 dni. Jest to związane z tym że skrajnie zawilgocona mieszanka może się sama zapalić. Nie oznacza to jednak że po 3 dniach mieszanina sama się zapali :-) Szansa na to jest nie wielka, jednak zawsze lepiej zachować tą odrobinę bezpieczeństwa.
*** Nadmanganian potasu jest substancją silnie barwiącą. Może się więc zdarzyć że na dłoniach pozostaną nam na okres ok. dwóch dni fioletowo - brązowe plamy :-)
*** Podczas pracy nad FB zawierającymi nadmanganian potasu (przy chloranie też by wypadało :), należy się zaopatrzyć w maski przeciw pyłowe. Pył nadmanganianu silnie podrażnia drogi oddechowe. Kiedyś leżałem na podłodze, zasmarkany i kichałem, raczej nie polecam,

 

              
 

 

 

©2002 www.szablon.pl